Canea

Sektioner

Strategi och Change Management

Att skapa en ny fungerande organisation med en gemensam strategi, införa ett nytt affärssystem och samtidigt implementera ett nytt tankesätt på mycket kort tid, är en stor utmaning. En utmaning som kräver kunskap, metodik samt en engagerad ledning.

Uppdragsgivaren

Uppdragsgivaren är en av de världsledande aktörerna inom förpackningsindustrin med ett stort antal marknadsbolag och fabriker utspridda världen över.

Utmaningen

Uppdragsgivaren hade nyligen genomfört en omorganisation – marknadsbolagen och fabrikerna som tidigare agerade självständigt samordnades efter förändringen under en ledningsgrupp.

Organisationen stod inför ett antal utmaningar där fokus låg på fortsatt expansion och höjd effektivisering.

Målet för uppdraget kan sammanfattas som:

  • Få fram hur arbetat skall koordineras på ledningssnivå och hur strategin skall brytas ned i organisationen.
  • Få fram en klar bild av arbets-flöden och potentiella förbättringar.
  • Förbereda organisationen för införandet av affärssystemet.

CANEAs angreppssätt

Efter en inledande analys togs en case-study fram och presenterades för den nya ledningsgruppen. För att skapa nödvändigt engagemang fick man agera ledningsgrupp för ett fiktivt bolag med liknande verksamhet och organisation som stod inför samma utmaningar.

KonCaseStrategi_StrategiChangeManagement

En central uppgift var att klargöra hur det strategiska arbetet skulle bedrivas i ledningsgruppen, vad som skulle bestämmas på lokalnivå och vad som beslutas centralt, samt vilka viktiga målområden som fanns i den nya organisationen.

Metodiken som användes var att ta fram en strategisk karta baserat på enkäter och intervjuer hos nyckelpersoner i organisationen samt genom en workshop för ledningen.

Utbildning i processorientering och vilka möjligheter som finns med ett nytt affärssystem samt förbättrings-workshops genomfördes för all nyckel-personal.

Resultatet

  • Resultaten som uppnåddes var bl.a.:
    En grund för effektiv prioritering av resurser genom en strategisk karta som visar kritiska samband mellan olika framgångsfaktorer kopplade till organisationens vision.
  • En tydlig bild hos organisationen av hur strategin är kopplat till det operativa arbetet.
  • En databas med närmare tusen förbättringsförslag strukturerade i prioritetsordning och typ av lösningsmetodik med en besparingspotential på åtskilliga miljoner kronor.
  • Höjd kunskap om process-orientering och arbetsflöden inom organisationen hos alla nyckel-personer.
  • Väl förberedd organisation inför införandet av affärssystemet. Det blev den hittills mest lyckade implementationen i koncernen och systemet sattes i drift före utsatt dead-line.

ITResursstyrning Fullständigt case
Konsult Strategi

Konsulttjänster inom Strategi

CANEA erbjuder kvalificerade managementkonsulttjänster inom området strategi. Våra erfarna strategikonsulter hjälper ledningsgruppen etablera ett effektivt strategiarbete samt ta fram analyser och beslutsunderlag för olika strategiska frågeställningar.

Leif Nyström

Kontaktperson

Leif Nyström
Tel: +46 (0)10 459 00 06
Kontakta mig

 
CANEA Consulting Group
Tel +46 (0)10 459 00 00
Fax +46 (0)10 459 00 01

Packhusgatan 6
411 13 Göteborg Sweden

Folkungagatan 49
116 22 Stockholm Sweden

Jörgen Kocksgatan 1B
201 21 Malmö Sweden
Facebook