Konsulttjänster: CANEA Management, Strategi, Effektivisering, Projektledning, Ledningssystem
Utbildningar: Strategi, Kvalitet, Effektivisering, Miljö, Arbetsmiljö, Projektledning
IT-lösningar: Dokumenthantering, Ärendehantering, Projekthanteringssystem, Processmodellering
Företagsstrategi i praktiken
Att arbeta med strategiutveckling innebär att man ställs inför många både intressanta och svåra frågeställningar. Vi ger konkreta verktyg, tips och exempel på hur företag på ett strukturerat sätt kan utveckla sin affärsplan för att sedan realisera den och förbättra marknadspositionen.
Vilka produkter eller tjänster skall erbjudas? Vilka marknader skall fokuseras på och hur skall produkter tillverkas och distribueras? Systematiken övas i ett verklighetsbaserat praktikfall där vi går från vision till förverkligande. Utbildningen vänder sig till dig som sitter i ledningsgruppen eller på annat sätt är inblandad i företagets strategiska och operativa planering t.ex. genom att du är linjechef, processägare eller affärsutvecklare.
Program
Dag 1
09:00 - 18:00
- Introduktion
- Varför Företagsstrategi?
- Nulägesanalys - Omvärlden
- Praktikfall 1 – analys av omvärlden
- Nulägesanalys - Industrin
- Praktikfall 2 – analys av industrin
- Nulägesanalys - Kunder, konkurrenter etc.
- Praktikfall 3 – kund- och konkurrentanalys
- Nulägesanalys - Intern
Dag 2
08:00 - 18:00
- Praktikfall 4 – Drivkrafter och framtida scenario
- Finansiell analys
- Praktikfall 5 – SWOT-analys
- Strategiska perspektiv - Externa
- Praktikfall 6 – välja strategisk inriktning
- Strategiska perspektiv - Interna
- Praktikfall 7 – realisera strategi
- Organisation
- Praktikfall 8 – Organisation
Dag 3
08:00 - 17:00
- Affärsidé och strategiskt filter
- Praktikfall 9 – Affärsidé och strategiskt filter
- Utvärdera strategi
- Praktikfall 10 – Riskanalys av vald strategi
- Målformulering & handlingsplaner
- Praktikfall 11 – Kritiska framgångsfaktorer
- Målformulering & handlingsplaner, forts
- Praktikfall 12 – Målformulering
- Att genomföra förändringar
- Upprätthålla strategi m.h.a. en bra ledningsprocess
- Avslutning
"Utbildningen "Företagsstrategi i praktiken" är verkligen en kurs som jag skulle rekommendera till personer som sysslar med ledningsfrågor! I första hand för att den är så konkret. Man får tillgång till verktyg som man direkt kan applicera i det egna företaget. En annan sak som jag och andra utbildningsdeltagare uppskattade var sättet på hur det lärdes ut - vi arbetade med praktikfall där vi agerade ledningsgrupper på fiktiva bolag och successivt tog fram strategierna under kursen. Till sist vill jag tillägga att utbildningsmaterialet som vanligt hade mycket hög kvalitet. Kurspärmen sammanfattar "många hyllmeter" managementlitteratur."
Anna-Karin Djupenström, Business Excellence Advisor
Stora Enso Fors AB